Ролята на овлажнителите за осигуряването на здравословен микроклимат у дома.
Влажността на въздуха наред с температурата е основен параметър на микроклимата в затворени помещения. И ако повечето от нас отдавна са се научили да следят и поддържат оптимална температура вкъщи с оглед както на уюта, така и на ефективното използване на енергията, дали това е така и по отношение на влажността?
Поддържането на оптимална влажност на въздуха (40-60%) е важно за здравето ни. Твърде високите стойности (над 60%) създават условия за развитие на плесени, които са алергени и могат да ни причинят здравословни проблеми – затова е добре да вземем мерки своевременно.
Твърде сухият въздух обаче представлява не по-малък риск за здравето ни. Често, особено през зимата, относителната влажност на въздуха в помещението е възможно да падне и до 15% особено в сгради с централно отопление и дори около нас да е приятно топло, се случва да изпитваме дискомфорт. Но неприятните усещания само идват да ни предупредят за евентуални здравни последствия:
- Лигавиците на горните дихателни пътища се изсушават и по този начин се компрометира естествената бариера на организма срещу микроби и алергени, които могат безпрепятствено да ни атакуват поради влошена секреторна функция на клетките на лигавицата. Бебетата и малките деца са особено податливи на възпаления.
- Изсушава се кожата – става груба и може да се появят сърбежи.
- Изсушава се косата – става „непослушна“ и е податлива към накъсване.
- Статичното електричество е особено неприятно при всеки досег с почти всяка повърхност.
Какво можем да направим в този случай, за да поддържаме оптимална влажност на въздуха между 40 и 60 % и да избегнем рисковете за здравето си?
Първата стъпка е да установим нивото на влажност. Съвременните устройства за измерване на температурата на въздуха обикновено дават информация за относителната влажност. Регистрирането и следенето, дори отдалечено, на температурата и влажността е по-лесно отвсякога. И не само това смарт устройствата могат да управляват уредите, така че оптималните стойности да останат постоянни.
Втората стъпка е да включим овлажнител на въздух. Оптимизирането на нивото на влажност на въздуха:
- възстановява нормалното състояние на лигавиците и допринася за:
- по-лесно дишане и по-малко хъркане, тъй като носът не се запушва;
- предотвратяването на навлизане на микроби и алергени;
- връща влагата в кожата и косата и в комбинация с ежедневната грижа косата става по-блестяща, а кожата - по-здрава и по-мека;
- при най-малките успокоява съня, облекчава запушването на носа и кашлицата, помага за избягването на кожни проблеми ;
- до голяма степен решава проблема със статичното електричество;
- намалява съдържанието на прах във въздуха.